fbpx
Vše o 3D tisku

Reverzní inženýrství aneb výtisk rozbitého držáku

VLOŽIL:

Jednoduše řečeno, je to mocný nástroj pro opravu či náhradu rozbitých součástí strojů, aut či spotřebičů. Abychom si mohli vytisknout nový náhradní, případně již nedostatkový díl, je nutné vytvořit 3D data pro tiskovou úlohu. Pokud se jedná o jednoduchou součástku, je možné použít běžnou posuvku a změřit rozměry jednotlivých geometrických útvarů. Podle toho pak v jakémkoliv … Přečíst příspěvek Reverzní inženýrství aneb výtisk rozbitého držáku

single-image

Jednoduše řečeno, je to mocný nástroj pro opravu či náhradu rozbitých součástí strojů, aut či spotřebičů.

Abychom si mohli vytisknout nový náhradní, případně již nedostatkový díl, je nutné vytvořit 3D data pro tiskovou úlohu. Pokud se jedná o jednoduchou součástku, je možné použít běžnou posuvku a změřit rozměry jednotlivých geometrických útvarů. Podle toho pak v jakémkoliv 3D modeláři vytvořit data, která následně převedeme do formátu STL, který je vhodný pro další operaci, tzv. slicování.

Jenže co když se jedná o tvarově komplikovaný díl, který nelze v ruce jen tak změřit? Nezoufejte, existuje řešení!

Postup Vám předvedeme na tvarovém držáku, který se našemu zákazníkovi zlomil a tím přístroj přestal fungovat. Asi nemusím dodávat, že náhradní díl nebyl již na trhu k sehnání.

Nejprve jsme zlomený díl slepili pomocí vteřinového lepidla. Čím víc dílků seženete, tím přesnější náhrada vznikne. Samozřejmě není problém ani to, pokud nějaký kousek nemůžete najít. Moderní technologie dokáže pomocí skenerů vytvořit síť mračna bodů. V našem případě jsme použili moderní systém Keyence. Po naskenování slepeného dílu či naskenování jednotlivých částí se provede převod této sítě do 3D modelovacího programu. V něm se ze získaných skenů/sítí vytvoří řezy a struktura nového modelu. Při této operaci je možné s výhodou také odstranit vady, chybějící části nebo upravit např. opotřebené oblasti nově vznikající součásti. 

Jakmile je 3D model hotov, můžeme se přesunout na tvorbu zdrojového kódu pro 3D tisk, kde se pomocí programu nastaví pozice tištěného dílu a kladení jeho vrstev tak, aby odpovídal uvažovanému zatěžování při reálném používání. Jakmile máme 3D tiskový soubor vytvořen, zvolíme vhodný materiál a můžeme se pustit do 3D tisku. Za pár hodin máme náhradní díl pro stroj či vůz k dispozici vytištěný tak, jak můžete vidět náhledovém obrázku. Rázem můžete nově vytištěnou součást vložit do svého přístroje a začít ho znovu používat.

Pokud také přemýšlíte, jak nahradit opotřebený či zlomený díl vašeho přístroje, neváhejte nás kontaktovat. Pokusíme se najít cestu, jak vám pomoci.

<img src="https://foxclub.cz/wp-content/uploads/2021/05/BANNER-WEB-3-1.png" alt="img-ads"

Další příspěvky