Určitě mnozí z nás známe svět automobilů, tuningových úprav a veteránů, do kterého velice dobře spadá stále modernější 3D tisk. 3D tiskem se poměrně lehce, snadno a rychle dají vytisknout různé díly, ať už upravené vzhledově, nebo odladěné pro lepší funkčnost a též aerodynamiku. S 3D tiskem je tato úloha, byť jen testovacího dílu na odzkoušení funkčnosti nebo ověření přínosu změny tvaru, velikosti či sklon skrze aerodynamiku, velice přínosná.
V této době je možnost 3D tisku z mnoha druhů filamentů, tím pádem se dá splnit požadovaná pružnost, nebo naopak pevnost dílu či komponent. Problémem není ani 3D tisk kovových komponent, což nám začíná otevírat další možnosti výroby různých držáků, lišt a nosných prvků pro upevnění například změněných částí masky auta nebo dílů v motorovém prostoru. S trochou nadsázky je možné vytisknout i velice složité díly. Představme si úplně běžnou situaci nejen u veteránů, ale i u mnoha aut, kdy mnohé díly buďto nejsou sehnatelné, nebo pouze už jako použité díly, případně nejsou sehnatelné vůbec. A co teď? Máme tu neřešitelný problém? Ale kdepak! S 3D tiskem se přece chybějící díl dá vytisknout. Ano, nemusí to být jednoduchá cesta, sehnat model dílu nebo 3D scan dílu, potažmo díl znovu namodelovat z dostupných údajů, podkladů a obrázků. Cesta trnitá, ale s touto technologií 3D tisku možná!
Za zmínku určitě stojí i možnost tisknout z karbonu a mnohých zajímavých materiálů! Už nějaký čas máme zkušenosti s výrobou dílů, hlavně pro automobilový průmysl, letectví a modelařinu, kde se z karbonu vyrábí mnohé díly. Často jde o vzhledové díly, které se 3D tiskem takto samozřejmě vyrobit nedají, ale přesto lze využít 3D tisk i v tomto odvětví. Například vytisknutí dílů před samotnou výrobou karbonového dílu pro test správnosti, nebo jak daný díl sedí na karoserii. Samozřejmě po optimalizaci a vyřešení detailů se dá vyrobit i forma (tzv. kopyto) na nanášení jednotlivých karbonových vrstev tkaniny, ve kterém se tvaruje daný díl.
Tím se dostáváme k úpravám nebo oživení mnoha překrásných automobilů, které by bez těchto dílů už nikdy nevyjeli. Samozřejmě využití v tomto odvětví je dalekosáhlé a zmínil jsem část využití, které lze 3D tiskem pokrýt.
Také když vezmu v potaz dřívější dobu, kdy si člověk chtěl udělat plošný spoj, musel si nakreslit na měděnou destičku spoje a cestičky. Poté vyleptat v kyselině a teprve pak mu zůstal jeho výtvor, či plošný spoj na různé testování či výrobu jednoduššího elektronického zařízení. V podobě 3D tisku a mnoha vodivých materiálů si lze toto obstarat velice snadno bez potřeby překreslení po každé změně pracně na desku, ale lze v programu upravit a na 3D tiskárně vytisknout v mžiku znovu s novými úpravami. To je prostě báječné! Pokud se plošným spojem nebude prohánět velký proud, lze také tisknout z vodivé gumy. Je to velice zajímavá varianta, která se používá už nějakou dobu v mnohé elektronice. Představte si ty cestičky, kterých je mnoho, nemusí být z kovu (mědi), ale z vodivé gumy.
Výhod je mnoho. Nepůsobí na tyto spoje chemické zatížení, vlhkost, vlivy povětrnostní ani různé látky, které na měděné cestičky mají velký dopad. Proto se desky lakují, aby se zamezila oxidace. Vodivá guma tyto neduhy řeší a dá se aplikovat v některých již zmíněných případech.
Zde jsem se snažil vypíchnout zajímavé využití 3D tisku v těchto odvětvích a použití i v takových sférách, kde se hojně využije nejen 3D tisk plastu, ale i jiných materiálů.
Váš tým 3D FOX
3D tisk domů na Zemi i mimo ni