fbpx
Encyklopedie 3D tisku

Co je to PLA?

VLOŽIL:
PLA (polylactic acid – kyselina polymléčná) je biologicky odbouratelný materiál, který se primárně vyrábí z kukuřičného či bramborového škrobu nebo cukrové třtiny. Základní vlastnosti: Hustota: 1250 kg/m³ Teplota pro tisk: 185 – 235 ºC Teplota extruderu: 190 - 210 ºC Teplota podložky: 40 - 60 ºC Materiál PLA je používán především na tisk velkých objektů, … Přečíst příspěvek Co je to PLA?
single-image

PLA (polylactic acid – kyselina polymléčná) je biologicky odbouratelný materiál, který se primárně vyrábí z kukuřičného či bramborového škrobu nebo cukrové třtiny.

Základní vlastnosti:

Hustota: 1250 kg/m³

Teplota pro tisk: 185 – 235 ºC

Teplota extruderu: 190 – 210 ºC

Teplota podložky: 40 – 60 ºC

Materiál PLA je používán především na tisk velkých objektů, jelikož má nízkou hodnotu smrštění. Často je uváděn jako filament, kterým tisknou pouze začátečníci, ale samozřejmě je využíván i ostřílenými tiskaři.

Výhody filamentu PLA jsou především snadný tisk, se zaměřením na drobné detaily. PLA je také vhodné pro tisk velkých modelů a to především pro svou nízkou teplotní roztažnost. Filament PLA je také velice tvrdý a houževnatý.

Nevýhody filamentu PLA spočívají především v křehkosti (při rozbití se tříští), nízké teplotní odolnosti (okolo 50 °C měkne) a obtížnějším post-procesingu. Filament PLA není také vhodný pro použití ve venkovním prostředí, jelikož má nízkou odolnost proti UV záření.

Filament PLA může obsahovat vysoce abrazivní příměsi jako jsou PLA Wood, PLA Bronzfille, PLA Stellfille atd. Všechny tyto materiály jsou vysoce abrazivní a měli byste je tisknout ocelovou tryskou, kterou najdete v našem e-shopu včetně široké nabídky vzorků filamentu PLA.

Co jste o PLA možná nevěděli ?

Když se tiskne ze stejného filamentu PLA, tak pokud budeme tisknout pod 210 °C bude povrch lesklý a pokud nad 210 °C bude povrch tmavší.

Filament PLA je zdravotně nezávadný pro styk s potravinami, nedoporučuje se ovšem opakovaně jíst a pít z vašich výtisků z důvodu množení bakterií mezi vrstvami.

Fosforeskující výtisk? i to je možné vyrobit z filamentu PLA, jedná se o speciální filamenty, které jsou fosforeskující ve tmě.

Nízká teplotní odolnost filamentu PLA se dá vylepšit použitím filamentu HT PLA, který má o cca 20 °C vyšší teplotní odolnost.

Filament PLA je na trhu nejvíce rozšířen a je zastoupen nejvíce barevnými varianty filamentu, takže pokud hledáte specifickou barevnou kombinaci nebo určitý odstín je filament PLA určen právě pro Vás.

Nepřehlédněte náš další příspěvek ze série Encyklopedie 3D tisku, kterým je článek o filamentu PETG.

img-ads

Další příspěvky