fbpx
Encyklopedie 3D tisku

Co je to PETG?

VLOŽIL:
PET (Polyethylentereftalát) je nejvíce používaný plast na světě. Z PETu se vyrábí od oděvů po nádoby, ale tento článek je zaměřen především na PETG filament. Písmeno G znamená “modifikovaný glykol”, který se do materiálu PET přidává během polymerace, následně je vlákno méně křehké a vysoce odolné proti nárazu. Základní vlastnosti: Hustota: 1350 kg/m³ Teplota pro tisk: … Přečíst příspěvek Co je to PETG?
single-image

PET (Polyethylentereftalát) je nejvíce používaný plast na světě. Z PETu se vyrábí od oděvů po nádoby, ale tento článek je zaměřen především na PETG filament. Písmeno G znamená “modifikovaný glykol”, který se do materiálu PET přidává během polymerace, následně je vlákno méně křehké a vysoce odolné proti nárazu.

Základní vlastnosti:

Hustota: 1350 kg/m³

Teplota pro tisk: 220 – 260 ºC

Teplota extruderu: 210 – 235 ºC

Teplota podložky: 60 – 80 ºC

Filament PETG byl vyvinut, aby spojil dobré vlastnosti PLA a ABS a částečně tak vyplnil mezeru na poli filamentů. Dnes je PETG společně s PLA jeden z nejpoužívanějších filamentů pro tisk.

Mezi největší výhody PETG patří především vysoká teplotní odolnost, odolnost proti chemikáliím, pevnost, houževnatost, precizní propojování vrstev, snadný tisk a v neposlední řadě recyklovatelnost PETG.

Samozřejmě jako každý materiál má i PETG svoje nevýhody mezi které můžeme zařadit například komplikovaný tisk malých částí, strigování i za správného nastavení, slabé přemosťovací schopnosti, poškrabatelnost výtisku a silná přilnavost k podložce.

Výčet vlastností je nyní jasný, ale kde využít PETG v praxi? Především je vhodný pro tisk mechanických částí, specifických držáků nebo vodotěsných výtisků.

Naopak PETG není vhodný na malé díly, jako jsou postavičky a díly, kde je třeba zaměření na detail výrobku.

Také PETG má také svoje specifické “odrůdy” jako jsou například HT PETG (vyšší teplotní odolnost cca 100 °C), MAGNETO PETG (magneticky detekovaný) nebo například PETG certifikovaný pro styk s potravinami. Trh výrobců materiálů expanduje a tak nejsme schopni vypsat všechny specifické filamenty PETG. Pokud máte chuť filamenty vyzkoušet, podívejte se na nabídku filamentů v našem e-shopu, který pro vás v současné době chystáme.

Nepřehlédněte náš další příspěvek ze série Encyklopedie 3D tisku, kterým je článek o filamentu ABS.

img-ads

Další příspěvky