fbpx
Odborný 3D tisk Vše o 3D tisku

Co je to ABS?

VLOŽIL:

ABS (Akrylonitrilbutadienstyren) je amorfní termoplastický průmyslový kopolymer, který je odolný vůči UV záření, chemikáliím, vysokým teplotám, téměř nehydroskopický a také například zdravotně nezávadný. Jeho velkou výhodou je také možné vyhlazení povrchu acetonem. Základní vlastnosti: Hustota: 1050 kg/m³ Teplota pro tisk: 240 – 250 ºC Teplota podložky: 90 – 100 ºC ABS je filament, který je … Přečíst příspěvek Co je to ABS?

single-image

ABS (Akrylonitrilbutadienstyren) je amorfní termoplastický průmyslový kopolymer, který je odolný vůči UV záření, chemikáliím, vysokým teplotám, téměř nehydroskopický a také například zdravotně nezávadný. Jeho velkou výhodou je také možné vyhlazení povrchu acetonem.

Základní vlastnosti:

Hustota: 1050 kg/m³

Teplota pro tisk: 240 – 250 ºC

Teplota podložky: 90 – 100 ºC

ABS je filament, který je velice odolný proti UV záření a dalších chemickým vlivům, proto se hodí i pro venkovní použití. Jeho tisk také není úplně jednoduchý, především pokud budeme tisknout větší díly. Filament ABS má velkou teplotní roztažnost a tak se často výtisk deformuje a odlepuje od podložky. Proto se doporučuje pro tisk z filamentů ABS využívat speciálních boxů, které zajistí stálou teplotu prostředí. Tiskařské boxy je možné zakoupit ve více barevných variantách na 3dfoxshop.cz.

Abychom ale nebrali jen pozitiva filamentu ABS, tak si uvedeme také jeho zápory. Částečně už jsme si jeden uvedli a tím je jeho deformace při tisku, vysoké teploty tisku a zdravotně nebezpečné výpary při tisku (mělo by se tisknout ve větrané místnosti).

U ABS a podobných filamentů se musíme zaměřit na řádnou přípravu před tiskem. Prvním je především kalibrace první vrstvy, která by neměla být příliš nízko a také perfektní vyčištění podložky, např. IPA (95% a více). Podložku vždy očišťujeme za studena (pokojová teplota) a velmi důkladně. Podložku, v případě problémů s odlepováním dílu, můžeme jemně natřít lepidlem KORES nebo použít tzv. 3D Lack, který zvýší adhezi výtisku na podložce. Dalším důležitým nastavením je teplota bedu, teplota extruderu a výška první vrstvy.

ABS je také filament, který má několik modifikací se speciálními vlastnostmi. Jako nejznámější můžeme uvést:

ABS+ (akrylonitrilbutadienstyren – Ice filaments – ledová vlákna)

Pevnější až o 40% než standardní ABS. Minimální deformace při tepelném zatížení. Je méně citlivý na teplotu okolí, než standardní ABS.

 ABS – T (akrylonitrilbutadienstyren – transparentní)

Používá se pro tisk spíše větších dílů, ale samozřejmě zvládne i ty menší. Oproti běžnému ABS také vyniká lepším přilnavostí mezi vrstvami a menší roztažností.

ABS – ESD7 (akrylonitrilbutadienstyren – electrostatic dissipative) 

Potřebujete tisknout z filamentu, který odolá ESD nebo máte požadavky na další bezpečnostní požadavky, tak právě ESD7 je ten správný filament pro Vás.

 ABS – M30 (akrylonitrilbutadienstyren)

Má výrazně zvýšené mechanické vlastnosti oproti klasickému ABS. Cenově je dostupný a je vhodný například pro výrobu nástrojů nebo prototypů.

 ABS – M30i (biokompatibilní akrylonitrilbutadienstyren)

Pokud chcete vytvořit výrobky pro lékařský či farmaceutický průmysl, tak právě M30i je pro Vás vhodný, jelikož se dá sterilizovat mnoha technologiemi např. zářením typu gama.

ABS F. P.

Samozhášenlivý filament, který je vhodný pro tisk elektroniky a všude tam, kde jsou přísné podmínky na hořlavost různých materiálů.

Filament ABS dnes pomalu, ale jistě ustupuje svému výraznému konkurentu a tím je filament ASA. Některé vlastnosti má stále lepší, ale co se týče náročnosti na přípravu a tisk samotný, je filamet ASA mnohem jednodušší na tisk.

Váš tým 3D FOX

<img src="https://foxclub.cz/wp-content/uploads/2021/05/BANNER-WEB-3-1.png" alt="img-ads"

Další příspěvky