fbpx
Vše o 3D tisku

3D Tisk miniatur s tryskou 0,4 mm

VLOŽIL:

Každý, kdo má 3D tiskárnu se určitě dříve nebo později pustí do tisku miniatur, ať se jedná o své oblíbené superhrdiny, či třeba o figurky na DnD. Tímto článkem bychom se s Vámi chtěli podělit o zkušenosti právě s takovým tiskem. U tisku postaviček o velikosti cca 40 mm jsou nejdůležitější tyto věci: Výška vrstvy  Výška vrstvy … Přečíst příspěvek 3D Tisk miniatur s tryskou 0,4 mm

single-image

Každý, kdo má 3D tiskárnu se určitě dříve nebo později pustí do tisku miniatur, ať se jedná o své oblíbené superhrdiny, či třeba o figurky na DnD. Tímto článkem bychom se s Vámi chtěli podělit o zkušenosti právě s takovým tiskem.

U tisku postaviček o velikosti cca 40 mm jsou nejdůležitější tyto věci:

  • Výška vrstvy 

Výška vrstvy nám udává hlavní charakter –  kvalitu a detaily postavičky. Pokud chcete, aby figurka vypadala co nejlépe, použijete co nejmenší vrstvu. Nicméně, čím nižší vrstva, tím narůstá doba tisku. Z vlastní zkušenosti víme, že pro figurky o výšce zhruba 40 mm plně postačí vrstva 0,07mm. Jedná se o kompromis mezi kvalitou a rychlostí

Také je vhodné mít výšku první vrstvy 0,5 mm. Výška první vrstvy určuje kvalitu stojanu figurky. Při nízké první vrstvě se může stát, že se stojan prohne nebo odlepí.

  • Rychlost tisku

Rychlost tisku je snad jednou z nejdůležitějších hodnot. U programů jako například “Prusa Slicer“ jsou pro každý materiál přednastavené rychlosti. Tyto rychlosti ale nejsou pro tisk figurek vhodné, protože jsou příliš vysoké. Tudíž nám nezbývá než rychlosti upravit.

Optimální rychlost pro tisk perimetrů i výplně je 20 mm/s, dále je vhodné ještě snížit rychlost přejezdů také na rychlost tisku nebo maximálně na 30 mm/s.

  • Podpěry

Jelikož jsou miniatury figurek složité objekty, většinou se neobejdeme bez tisku podpěr. Podpěry je nejlepší dávat úplně všude. Ale znamená to, že čím víc podpěr, tím bude složitější díl očistit. V tuto chvíli je potřeba správně nastavit parametry jako rozteč podpěr a mezery v ose Z.

Pro mezery v ose Z je nejvhodnější používat hodnotu 0,15 mm a pro rozteče mezi podpěrami plně postačí 2 – 3 mm.

Toto nastavení by mělo být vhodným kompromisem mezi kvalitou a odstraněním podpěr.

  • Výplň

Pro figurky o velikosti kolem 40 mm je potřeba používat vždy 100% výplň. V některých případech je vhodné pro výplň použít pouze tisk pomocí perimetrů (slabé části jako ruce, či různé doplňky).

U větších modelů lze hodnotu výplně snížit, celkově platí, že pro figurky nad 100 mm už můžete použít nastavení, jako při normálním tisku.

  • Retrakce

Pro správnou kvalitu dílu bez vlasů a jiné, je také potřeba zvolit správnou hodnotu retrakcí. Tedy vzdálenost, o kterou se filament zasune zpět a také rychlost, kterou se zasune. Ze zkušeností používáme hodnoty zasunutí 3 mm a rychlost 25 mm/s.

Tento stručný návod založený na zkušenostech našeho týmu by Vám měl ulehčit práci při nastavení Vaší FDM tiskárny pokud se rozhodnete pro tisk právě takových figurek. Nikdy se kvalita tisku nevyrovná SLA tiskárnám, ale kdo už doma FDM tiskárnu má a nehodlá investovat několik dalších tisíc korun do SLA,  tak mu tento návod na 3D tisk určitě bude ku pomoci!

<img src="https://foxclub.cz/wp-content/uploads/2021/05/BANNER-WEB-3-1.png" alt="img-ads"

Další příspěvky